Spring, java geliştirmek için kullanılan en popüler kütüphanelerdendir. Dünya çapında binlerce geliştiricelerce ve şirketlerce kullanılmaktadır. Giriş yazımda sizlere Spring'i genel bir özet geçeceğim. Bu yazı genel olarak spring'i özet geçeciği için, şöyle genel bir bilgi sahibi olayım diyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Spring Nedir?

Spring'in ne olduğu ile başlayalım. Bunun cevabı biraz zor olabilir. Çünkü spring demek, Spring Framework, Spring Boot, Spring Data, Spring Cloud, Spring Batch, ve daha fazlası demektir.  Genelde spring dediğimizde insanların akıllarına spring projelerinin bütünü ya da spring ekosistemi gelmektedir. Bu spring projelerine ya da diğer bir deyişle spring ekosistemine daha yakından bakalım.

Spring Ailesi İle Tanışın.

Spring ailesi, büyük ölçüde, J2EE denilen (Şimdilerde JAVA EE olarak adlandırılıyor) java kurumsal framework'ü kullanarak geliştirilen uygulamaların karmaşıklığına yanıt olarak spring framework oluşturulmasıyla başladı. Spring framework, bu karmaşıklığı ortadan kaldırmayı ve geliştiriceler için web geliştirme, veri erişimi (data access) gibi şeyleri kolaylaştırmayı hedefliyordu. Uygulamalarımızdaki boilerplate code'u da azaltmıştı. Boilerplate kod, genellikle uygulama mantığının (logic) bir parçası olarak ihtiyaç duyulan tekrarlayan (ya da basmakalıp deniyor) koddur. Bu, kulağa iyi birşey gibi gelse de zamanla uygulamayı karmaşıklaştırmaya ve odağınızın uygulamanın ana mantığından uzaklaşmasına neden olabilir. Spring framework'ün başarısı sonrasında, spring framework üzerine belirli ihtiyaçlara yönetlik spring projeleri geliştirildi.
  • Spring Data
  • Spring Batch
  • Spring Security
  • Spring Social
  • Spring Kafka
  • Spring LDAP
  • Spring Web Services
  • Spring Session
  • Spring Integration
  • ve daha fazlası...
Örneğin, Spring Security projesi, Java uygulamalarında security'i yönetmek için karışıklık ve zorlukları ortadan kaldırdı, Spring Data projesi, java uygulamalarında veri erişimini daha da kolay hale getirdi. Spring Framework ve Spring Projeleri geliştikçe gelişti ve bu gelişme Spring Boot olarak adlandırılan mükemmel bir projenin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Spring Boot, işleri değiştirmişti. Spring tabanlı uygulamalar oluşturmak için yeni ve hızlı bir çözüm sunmuştu. Spring Boot'tan önce, spring tabanlı uygulamaların oluşturulması için her zaman çok sayıda ayar ve yapılandırma yapılıyordu, bir spring projesi oluşturmak gerçekten çok zordu ayrıca hantal bir deployment modeline sahipti. Spring Boot, tüm bu süreci çok kısaltmıştır. Ayrıca auto-detecting ve auto-configuration özellikeri sayesinden size bir ton yapılandırma yükünden kurtarmıştır. Spring Boot, uygulamanın deployment ve çalıştırma işlemlerini de kolaylaştırmıştır. Öyle ki spring tabanlı uygulamanızı çalıştırmak için bir komut yeterlidir. Son olarak Spring Cloud projesi geldi. Spring Cloud, Spring Boot'un üzerine kurulmuş ve mikro hizmet mimarileri gibi dağıtık mimarileri kullanan uygulamaların geliştirilmesini basitleştirmiştir. Bu tür mimariler genellikle servis keşfi (service discovery) ve dağıtılmış yapılandırma (distributed configuration) gibi birçok yaygın modele sahiptir. Spring cloud, geliştiricilerin bu modelleri kullanan uygulamalar geliştirmesini kolaylaştırdı. Artık spring ailesi hakkında genel bir fikir sahibi olduğumuza göre artık neden Spring'i kullanmalıyız sorusuna bir cevap arayalım. Bir sonraki yazımda bunun hakkında yazacağım.