Bu yazımda Spring Framework ile daha yakından tanışarak Spring in temellerini iyi bir şekilde anlayacağız. İsminde de anlaşılacağı üzere Spring Framework bir Yazılım Framework'üdür.  Yazılımlı Framework'ü ise Wikipedia'da geçen bir tanıma göre;
Uygulamalar, ürünler ve çözümlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmak için daha büyük yazılım platformunun bir parçası olarak bir takım özel fonksiyonellik sağlayan evrensel ve yeniden kullanılabilir bir yazılım platformlarıdır. -Wikipedia
Hadi bu tanımı parça parça analiz edelim. "Uygulamalar, ürünler ve çözümlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmak için" son parçamıza bakalım. Burada da demek istediği açık aslında uygulama geliştirmeyi bizler için kolaylaştırıyor tıpkı Spring Framework'ün yaptığı gibi. "daha büyük yazılım platformunun bir parçası olarak" şimdi de bu cümleye bakalım. Bu cümle ise bize bir framework'ün tamamen kendi başına olmadığını söylüyor. Genellik başka bir şeyin parçası olduğu belirtiyor. Mesela, Spring Framework Java Platformunun bir parçasıdır gibi. "bir takım özel fonksiyonellik sağlayan" Bu cümleden anlamamız gereken bir framework bizim işimizi kolaylaştırmak için var olduğudur.  Spring framework'ten örnek verecek olursak, Spring Framework bize web geliştirme veri erişimi gibi özel fonksiyonellikler sunar. "evrensel ve yeniden kullanılabilir bir yazılım platformlarıdır. " Şu cümleden yola çıkarsak; Bir framework, evrensel olarak kullanılabilen ve yeniden kullanılabilen, uygulamaları geliştirmemiz için bize yardımcı olan yazılım parçalarıdır. Spring Framework bu tanıma çok fazla uyum sağlıyor. Spring Framework'ün amacını anladığımıza göre şimdi bu framework'ün nasıl başladığını ve nasıl Spring ailesine dönüştüğüne bir bakalım.

Kısa Bir Bakış

Spring Framework, bugün spring adı altında duyduğumuz herşeyi başlangıcı oldu. Spring'ten kastettiğimin lütfen Spring Ailesi veya Spring Ekosistemi olduğunu unutmayın. 2003 yılları civarı kurumsal Java uygulamları geliştirmek , zor ve karmaşık bir süreçti. Spring Framework'ün yaratıcısı Rod Johnson bu soruna çözüm için uygulamaların geliştirme sürecini gerçekten basitleştirmek ve üzerine inşa edebilecekleri bir framework oluşturmakta buldu. Spring Framework bu konuda çok başarılı oldu. Bugünkü hali ile ilk zamanlarki Spring Framework birbirlerinden çok farklıydı. Spring Framework zamanla büyüdü, olgunlaştı ve bugünkü haline geldi. Java geliştirmeyi basitleştirmenin yanı sıra, tüm Spring projelerinin üzerine inşa edildiği temel de oldu. Örneğin Spring Boot bunlardan biridir. Uygulamalar, daha sonra bu projeleri spring framework ile birlikte kullanabilirler.

Spring Framework'ün 6 önemli parçası.

Spring Framework, modüler bir mimari kullanır. Yani, birbirine bağlanabilen küçük parçalara ayrılmıştır. Her bir parça, belirli bir fonksiyonellik sağlamaktan sorumludur ve bir bütün parçalar birleştiğinde Spring Framework'ü oluştururlar. Bu altı önemli parça söyledir.
  • Core
  • Web
  • AOP (Aspect Orient Programming)
  • Data Access
  • Integration
  • Testing
Bunların neler olduğuna, ne işimize yarayacağına ve java geliştirmeyi nasıl kolaylaştırdığına hepsi için ayrı  ayrı yazılarda bakacağız. (Yazılar geldikçe maddelere link eklenecektir.)